O autorze
Dziennikarz z zamiłowania od 17 roku życia. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z "Pressem" i "Faktami" TVN. Kocham nowe technologie i politykę.

Co posłowie wiedzą o polityce zagranicznej? Przeprowadziłem quiz

- „Kto jest premierem Włoch?”, „Kim jest Ahmadineżad?”, „Ile państw ma Unia Europejska?” i „Kiedy Norwegia przystąpiła do Unii Europejskiej? – odpowiedzi na te pytania powinien znać maturzysta, który przygotowuje się do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Okazuje się jednak, że nawet tak proste kwestie mogą sprawić kłopot parlamentarzystom. Quiz, który przeprowadziłem w Sejmie nie świadczy najlepiej o wiedzy wybrańców narodu. Problemy z odpowiedziami mieli nawet członkowie sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Muszę przyznać, że niewiedza posłów mnie zaskoczyła. Najlepiej wypadł Mariusz Antoni Kamiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Nie skojarzył jedynie nazwiska Ahmadineżad. Młody poseł twierdzi, że regularnie ogląda CNN i BBC, co pozwala mu pogłębiać wiedzę. Światowych telewizji informacyjnych nie ogląda najwyraźniej Patryk Jaki z Solidarnej Polski. - Wygrała polityka picu, ale oprócz tego polityka związana z antywartościami, niedużą wiedzą - tak rzecznik Solidarnej Polski skomentował wygraną Baracka Obamy w wyborach prezydenckich. Postanowiłem więc sprawdzić wiedzę samego rzecznika o sprawach zagranicznych. Nie pamiętał nazwiska premiera Włoch. - Aaaa, to pan tak próbuje podejść, ummmmmmm premierem Włoch jest reprezentant partii lewicowej - mówił wyraźnie zaskoczony. Przypomniałem posłowi, że Mario Monti został premierem dzięki poparciu prawicowej partii Lud Wolności.- Kto jest premierem Włoch? - spytałem Agnieszkę Pomaskę z PO, szefową komisji ds. UE. Po chwili na jej twarzy pojawił się śmiech. Była wyraźnie zdziwiona pytaniem i choć w partii odpowiada za kontakty zagraniczne, to odpowiedź sprawiła jej problem. – Uuu, pan mnie zaczyna przepytywać, a to nie jest moja rola - usłyszałem. Gdańska polityk PO dopiero po wyłączeniu kamery zdradziła mi, że nazwisko Mario Monti jest jej znane. Posłanka i wszyscy pozostali rozmówcy nie wiedzieli jednak, że Ahmadineżad jest prezydentem Iranu. Trzeba przyznać, że wśród parlamentarzystów istnieje pewna solidarność zawodowa. - Przepytywanka Superstacji: o liczbę krajów w UE (27), premiera Montiego, Norwegię co w UE nie jest i prezydenta Iranu.To tak ku uwadze MPs:) - taki wpis posłanka zamieściła na Twitterze krótko po rozmowie ze mną.

Ostrzeżenie i ściągawka zdały się na niewiele. W sejmowym budynku G spotkałem Grzegorza Napieralskiego.

Adrian Gąbka: - Ile państw należy do Unii Europejskiej?
Grzegorz Napieralski: - Dzisiaj?
Adrian Gąbka: - Tak
Grzegorz Napieralski: - Hehehe przepytuje mnie pan. A dlaczego?
Adrian Gąbka: - Pytam wszystkich, z różnych partii.
Grzegorz Napieralski: - Nie, już się żadnym quizom nie poddajemy, bo jeden z naszych kolegów miał wpadkę.


Po tych słowach były szef SLD przerwał wywiad i udał się na posiedzenie komisji. Więcej odwagi miał Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Niestety poprawnie wskazał tylko liczbę państw w UE.

Adrian Gąbka: - Czy Albania jest w NATO?
Adam Kępiński: - Umnn, nie pamiętam, chyba nie.
Adrian Gąbka: - No jest, od 2009 roku. A kto jest premierem Włoch?
Adam Kępiński: - Eeeee, no też mi wypadło to nazwisko z głowy
Adrian Gąbka: - Kto to jest Ahmadineżad?
Adam Kępiński: - No jeden z przywódców na Bliskim Wschodzie.
Adrian Gąbka: - W jakim kraju?
Adam Kępiński: - Nie pamiętam.

Sprawy zagraniczne nie są mocną stroną Ruchu Palikota. Parę miesięcy temu zauważyłem to po wypowiedzi Wandy Nowickiej, wicemarszałkini Sejmu i warszawskiej posłanki tej partii. – Kroki, które podejmuje minister Orban, to znaczy prezydent Orban – mówiła. Nie wytrzymałem i ją poprawiłem. – Aaa tak, premier Orban … – kontynuowała swoją wypowiedź. Kilka dni temu niektóre portale wyśmiewały wpadkę posła Łukasza Gibały. Na Twitterze nie dopingował Janowicza, tylko Janukowicza. Czyżby chodziło mu o prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza? Dziś mówi, że to był czeski błąd, ale jako jeden z nielicznych bez wstydu podszedł do quizu Superstacji.

Adrian Gąbka: - Kiedy Norwegia przystąpiła do Unii Europejskiej?
Łukasz Gibała: - No to już jest trudniejsze pytanie. Nie potrafię panu podać dokładnie roku.
Adrian Gąbka: - Bo nie przystąpiła w ogóle...
Łukasz Gibała: - No tak, rzeczywiście Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ma pan rację…
Adrian Gąbka: - A kto to jest Ahmadineżad?
Łukasz Gibała:- Aaa to, pan mnie rozumiem teraz przepytuje, tak?

Jedno jest pewne. Posłowie nie nadawaliby się do programów typu „Jeden z dziesięciu”. Jakiekolwiek quizy wiedzy kończą się dla nich źle. Chociażby ten, który przeprowadził program „Czarno na białym” TVN24. Rzecznik SLD stwierdził wtedy, że Powstanie Warszawskie miało miejsce w 1988 roku. Po tej wypowiedzi w szeregach wszystkich partii wzrosła nieufność do quizów. Dlatego musiałem posłużyć się podstępem i zacząć przepytywanie od wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wyborów, które chociaż na dwa dni pozwoliły naszym politykom (niektórym) odpocząć od krajowego grajdołu, co zaowocowało pewnymi przemyśleniami. - W ogóle mało mówimy o polityce zagranicznej, mało o gospodarce za granicą – powiedział Superstacji Grzegorz Napieralski. Zgadzam się w 100 procentach. Gdybyśmy mówili więcej, to pewnie nie byłoby takich wpadek, jak w moim quizie.
Trwa ładowanie komentarzy...